ԵՄ ֆինանսավորմամբ իրականացվող «Մասնակցային ժողովրդավարությունը գործողության մեջ» ծրագրի շրջանակներում, ԹԻՀԿ-ը հայտարարել փոքր դրամաշնորհների ֆինանսավորման մրցույթ հանրային կառավարման և ժողովրդավարության թեմաներով։ Ծրագիրրը հետաքրքրություն էր առաջացրել փորձագիտական շրջանակներում․ այդյունքում ստացվել է 36 հայտադիմում, որոնցից հաղթող են ճանաչվել 6-ը։
Ս․թ․ նոյեմբերի 25-ին ԹԻՀԿ գրանսենյակում ստորագրվեցին համագործակցության պայմանագրերը այսիպիոսով հետազոտությունների մեկնարկը տրված է։ Ստորև ներկայացնում ենք հետազոտողներին և առաջարկված թեմաները։
Արմեն Գրիգորյան, անհատ փորձագետ
Մասնակցային ժողովրդավարության դիմակայունության ապրապնդումն՝ ընդդեմ ավտորիտար տենդենցների
Արտակ Քյուրումյան, անհատ փորձագետ
Խորհրդարանի կողմից ՀՀ կառավարության գործունեության նկատմամբ թույլ վերահսկողության պատճառների և հետևանքների վերհանում պետական բյուջեի մասին օրենքի ընդունման և բյուջեի կատարման մասին հաշվետվության հաստատման օրինակով
«Գիտելիք և Ազդեցություն» ՍՊԸ
Կառավարման արդյունավետությունը պետական պաշտոնյաների փորձաքննության տեսանկյունից. մարզային մակարդակի ապացույցներ Հայաստանից
««Կոմպասս» գիտահետազոտական, կրթական, խորհրդատվական կենտրոն» ՀԿ
Հանրային մասնակցային ու արհեստավարժ գնահատում՝ հանուն համայնքի զարգացման
«Ինֆորմացիայի ազատության կենտրոն» ՀԿ
Տեղեկատվության մատչելիությունն ու հասանելիություն
«Իրավունքի Գերակայություն» իրավապաշտպան ՀԿ
Քննիչ հանձնաժողովների արդյունավետությունը խորհրդարանական վերահսկողության լույսի ներքո
Հետազոտությունները մեծապես կօգնեն գնահատելու առաջարկվող ոլորտներում առկա խնդիրներն ու հստակեցնելու բարեփոխումներին միտված լուծումները։

Within the framework of the EU-funded “Participatory Democracy in Action” project, TIAC announced a small grant project on public administration and democracy. The project was well received among the field experts․ As a result, out of 36 applications received, TIAC offered grants to 6 research topics.
On November 25, the grant contracts were signed at the TIAC office thus announcing the launch of the research.
Armen Grigoryan, expert
Ensuring the resilience of participatory democracy against authoritarian tendencies
Artak Kyurumyan, expert
Identification of the reasons and consequences of the weak supervision over the activities of the RA Government by the example of adoption of the law on the state budget and approval of the report on budget execution
"Compass" Research, Education, Consulting Center NGO
Public participatory and professional assessment for the development of the community
Freedom of Information Center NGO
Availability of comprehensive information
"Knowledge and Impact" LLC
Governance Efficiency through the lenses of public officials’ expertise: Province Level Evidence from Armenia
"Rule of Law" human rights NGO
The effectiveness of commissions of inquiry in the light of parliamentary oversight
The research will greatly help to assess the existing problems in the proposed areas and to clarify the solutions aimed at implementing reforms.