ԿԸՀ 2022։ Արդյունքներ և մամուլի անդրադարձը
Թրանսփարենսի Ինթերնեշնլը հրապարակել է Կոռուպցիայի Ընկալման Համաթվի 2022թ-ի արդյունքները։ Մեդիա կենտրոնի ուղիղ եթերում ԹԻՀԿ ծրագրի ղեկավար Վարուժան Հոկտանյանը մեկնաբանում է այս տարվա ցուցանիշները, Հայաստանի հետընթացի պատճառները, տարածաշրջանի և գլոբալ պատկերը, տենդենցները և մարտահրավերները։
Այս տարի հետազոտությունը կենտրոնացել էր կոռուպցիայի, հակամարտությունների և անվտանգության խորապես փոխկապակցված լինելու փաստի, բռնության և զինված կոնֆլիկտների ազդեցության երկրում կոռուպցիայի ընկալման և կոռուպցիոն ռիսկերի աճի վրա։ Առկա է հստակ կապ բռնության և կոռուպցիայի միջև։ Խաղաղության համաթվի ցածր արժեք ունեցող պետությունները ունեն նաև ԿԸՀ շատ ցածր արժեք։
Հայաստանի 2022թ․-ի ԿԸՀ արդյունքները անհանգստացնող են գնահատվել։ Մի քանի տարի առաջընթաց գրանցելուց հետո Հայաստանի ԿԸՀ-ն նախորդ տարվա համեմատ զգալիորեն նվազել է և հավասար է 46-ի՝ 3 միավորով պակաս նախորդ երկու տարիների (49 միավոր)։ Այս ցուցանիշը արձանագրում է, որ կոռուպցիան մնում է զգալի խնդիր երկրի շատ ոլորտներում, մասնավորապես հակակշիռների պահպանման, իրավապահների բարեվարքության, դատական համակարգի անկախության ու քաղաքացիական տարածքի պաշտպանության խնդիրների։
Չնայած այս անկմանը, Հայաստանի միավորը շարունակում է բարձր մնալ համաշխարհային միջինից, որը կազմում է 43: Հայստանը նաև գրավում է տարածաշրջանում, Վրաստանից(56) հետո երկրորդ տեղը, մինչդեռ, հարևան պետությունները՝ Ադրբեջանը (23) և Թուրքիան (36) այս տարի գրանցել են զգալի անկում և հասել են իրենց արդյունքների պատմական նվազագույնին։
Մամուլը լայնորեն անդրադարձել է վարկանիշում Հայաստանի անկման պատճառներին, լրատվականները նշում են վերջին տարիներին կոռուպցիայի դեմ պայքարում առաջընթացի բացակայությունը, իսկ որոշ ոլորտներում նաև հետընթացը:
Ստորև կարող եք ծանոթանալ Կոռուպցիայի Ընկալման Համթվի 2022թ․-ի արդյունքների վերաբերյալ լրատվամիջոցների անդրադաձներին և հիշատակումներին՝

CPI 2022: Results and Media Quotations
Transparency International has released the Corruption Perceptions Index (CPI) results for 2022. Varuzhan Hoktanyan, TIAC Program Manager, speaks live at the Media Center on this year's performance, the reasons for Armenia's decrease, the regional and global picture, trends, and problems.
This year's research concentrated on the idea that corruption, conflict, and security are inextricably linked, the influence of violence and armed conflict on a country's perception of corruption, and the rise of corruption risks. Violence and corruption are strongly intertwined. Countries with a low peacefulness index value also have a very low CPI value.
The results of Armenia's CEC in 2022 were deemed concerning. After several years of growth, Armenia's CPI has declined dramatically compared to last year and now ranks at 46, three points lower than the previous two years (49 points). This indicator demonstrates that corruption remains a severe problem in many aspects of the government, particularly the balance sheet, law enforcement officials, judicial independence, and civic space protection.
Despite this drop, Armenia's score is still higher than the global average of 43 points. Armenia is also ranked second in the area, trailing only Georgia (56), whereas neighboring countries Azerbaijan (23) and Turkey (36) had major reductions this year, reaching historic lows.
The reasons for Armenia's drop in the ranking were widely covered in the press, and the media noted a lack of progress in the fight against corruption in recent years, as well as regression in several sectors.
The articles which have covered and mentioned the 2022 Corruption Perceptions Index results are listed in Armenian.