Տրված է հանրային մոնիտորինգի դրամաշնորհային ծրագրերի մեկնարկը
Թրանսփարենսի Ինթերնեշնլ հակակոռուպցիոն կենտրոնի կողմից իրականացվող «Քաղաքացիական հասարակության շրջանում հանրային հաշվետվողականության ապահովման մեխանիզմների ամրապնդման (ՍԱՆԿՈՒՍ)» ծրագրի շրջանակներում մեկնարկել են ևս երկու հանրային մոնիտորինգի դրամաշնորհային ծրագրեր։ «ԱԶԱՏ ԹՌԻՉՔ» սոցիալ-տնտեսական զարգացման հիմնադրամը կիրականացնի մոնիտորինգ Գեղարքունիք մարզի հանրակրթական դպրոցներում՝ ուսումնասիրելով համակարգչային դասարանների հագեցվածությունը, հասանելիությունը աշակերտներին և օգտագործման արդյունավետությունը։ «Քաղաքացիական երիտասարդական կենտրոն» համայնքային զարգացման հասարակական կազմակերպությունը, իր հերթին, կիրականացնի հանրակրթության դպրոցների խորհուրդների գործունեության մոնիտորինգ՝ պետական ուսումնական հաստատությունների կառավարման կոլեգիալ մարմնի ձևավորման նոր կարգի արդյունավետությունը գնահատելու նպատակով:
Ծրագրերի ընթացքում քաղաքացիական հասարակության խմբերը կկիրառեն մի շարք հանրային մոնիտորինգի գործիքներ, ներառյալ՝ փաստաթղթերի վերլուծություն, ֆոկուս-խմբային քննարկումներ, դիտարկումներ և հարցումներ ոլորտի շահառուների, լիազոր կառույցների ներկայացուցիչների և փորձագետների հետ։ Մոնիտորինգի արդյունքները կամփոփվեն զեկույցներում, որտեղ թիմերը կներկայացնեն առաջարկություններ լիազոր մարմիններին և շահագրգիռ խմբերին, ինչպես նաև կիրականացնեն ջատագովություն՝ ոլորտի բարելավմանն ուղղված իրենց առաջարկները քաղաքականության մշակողների ուշադրությանը հրավիրելու նպատակով։
Ծրագրերը կամփոփվեն 2023թ․ օգոստոս ամսին։
Սույն ծրագրերն իրականացվում են Թրանսփարենսի Ինթերնեշնլ հակակոռուպցիոն կենտրոն հասարակական կազմակերպության կողմից՝ Եվրոպական միության ֆինանսական աջակցությամբ։

Grant Programs for Public Monitoring have been Launched
Under “Strengthening Accountability Networks Among Civil Society (SANCUS)” project, two more organizations have launched public monitoring initiatives. A project by “Free Flight” will carry out monitoring in public schools of the Gegharkunik region, studying whether the computer classrooms are properly equipped, are accessible for students, and whether the classrooms are effectively used. “Civic Youth Center” community development NGO, in turn, will monitor the public school councils to evaluate the effectiveness of the new regulation regarding the formation of the collegial body of management of public schools.
During the projects, civil society groups will utilize a range of public monitoring tools, including document analysis, focus group discussions, observations, and surveys with stakeholders, representatives of authorized institutions, and experts. The results of the monitoring will be summarized in reports, where the teams will present recommendations to the authorities and interest groups, as well as carry out advocacy to promote their proposals.
Monitoring projects will conclude by August 2023.
The monitoring projects are implemented in collaboration with “Transparency International Anticorruption Center” NGO with the financial support of the European Union.