Հակակոռուպցիոն 9րդ դպրոցի ավարտը նշանավորվեց «Կոռումպաստան» խաղի ներկայացմամբ
Ավարտվեց հակակոռուպցիոն 9-րդ դպրոցը, որին մասնակից դարձան 22 երիտասարդ ՀՀ տարբեր մարզերից։ Վեցօրյա հագեցած դասընթացի ամփոփիչ շաբաթում քննարկումների և դասախոսությունների միջոցով ներկայացվեցին հետաքննական լրագրությունը և տեղեկատվության ազատությունը որպես կոռուպցիայի դեմ պայքարի գործիք, կոռուպցիան ՏԻՄ-երում, հակակոռուպցիոն պայքարի միջազգային փորձը և այլ թեմաներ։
Դասընթացի վերջին օրը նշանավորվեց «Կոռուպցիայի դեմ պայքարը Կոռումպաստանում» խաղի ներկայացմամբ։
Խաղը մշակվել է բերվել գերմանական CRISP մասնագիտացված կազմակերպությունից, այնուհետև ԹԻՀԿ կրթական թիմի մասնագետներն այն փոփոխել են՝ համաձայնեցնելով տեղական իրողություններին։ Խաղում յուրաքանչյուր դերակատարում ունի իրեն բնորոշ առանձնահատուկ դիրքորոշում, շահեր, շահերի բախում և ակնկալիքներ։ Խաղը անց է կացվում 5 փուլով՝ իրավիճակի վերլուծություն, օրենսդրական փոփոխություններ, հակակոռուպցիոն գործակալության ստեղծում, իրազեկման արշավ և քաղաքացիական հասարակության ներգրավում։
Յուրաքանչյուր փուլից հետո աշխատանքային հանձնաժողովը հավաքագրում է մտքերը՝ արդյունքում մշակելով Կոռումպաստանի հակակոռուպցիոն ռազմավարությունը։

The 9th Anticorruption school has concluded, with participation from 22 young individuals from various regions of RA. Over the course of six days, topics such as investigative journalism and the importance of freedom of information in combating corruption, as well as discussions on corruption within local self-governments, and insights from international anticorruption efforts, were presented through lectures and discussions in the concluding week of the program.
The final day of the training course featured the introduction of the game "The Fight Against Corruption in Corrumpastan." Originally elaborated from the German specialized organization CRISP, the game underwent modifications by specialists from the TIAC educational team to tailor it to local circumstances.
Within the game, each role is assigned unique positions, interests, conflicts of interest, and expectations. The game unfolds across five stages: situation analysis, legislative reform, establishment of an anticorruption agency, implementation of an awareness campaign, and engagement of civil society.
Following each round, the working committee gathers to compile ideas, culminating in the development of Corrumpastan’s anticorruption strategy.
The game's objective was to translate theoretical insights acquired during the course into practical applications, fostering innovative solutions.