ԹԻՀԿ-ն ամփոփեց Հակակոռուպցիոն 11-րդ դպրոցը, որը համախմբել էր պետական, մասնավոր և քաղաքացիական հասարակության ոլորտների երիտասարդ մասնագետներին՝ խորացնելու նրանց գիտելիքներն ու հմտությունները կոռուպցիայի դեմ պայքարում։
Դասընթացի ընթացքում քննարկվեցին կոռուպցիայի դեմ պայքարի ինստիտուցիոնալ մեխանիզմները, ազդարարման համակարգը, հանրային պաշտոնյաների բարեվարքության նորմերը, շահերի բախման խնդիրները և միջազգային փորձը։
Մասնակիցները ծանոթացան պետական բյուջեի, հարկային համակարգի, գնումների ոլորտի կոռուպցիոն ռիսկերին, կուսակցությունների ֆինանսավորման թափանցիկության խնդիրներին, ինչպես նաև իրավապահ մարմիններում առկա կոռուպցիոն մեխանիզմներին։ Առանձին ուշադրություն դարձվեց կոռուպցիայի և անվտանգության փոխկապակցվածությանը, ինչպես նաև հետաքննող լրագրության դերին կոռուպցիայի բացահայտման գործում։
Դպրոցի վերջին օրը մասնակիցները ներգրավվեցին «Կոռումպաստան» դերախաղի մեջ, որի շրջանակներում հանդես եկան տարբեր շահագրգիռ կողմերի դերերով՝ քաղաքական գործիչներից մինչև հասարակական ակտիվիստներ։ Բանակցությունների արդյունքում մշակվեց և ընդունվեց Կոռումպաստանի հակակոռուպցիոն ռազմավարությունը՝ ցույց տալով թիմային աշխատանքի և համաձայնությունների կարևորությունը։
Շնորհակալ են դպրոցի բոլոր դասավանդողներին և մասնակիցներին իրենց կարևոր ներդրման համար, որի շնորհիվ ձևավորվում են ապագա առաջնորդները և հակակոռուպցիոն պայքարի մարտիկները։

Summing Up the 11th Anticorruption School
TIAC concluded the 11th Anticorruption School, which brought together young professionals from the public, private, and civil society sectors to deepen their knowledge and skills in combating corruption.
During the course, participants discussed institutional mechanisms for fighting corruption, the whistleblowing system, public officials' integrity standards, conflict of interest issues, and international practices.
They were introduced to corruption risks in the state budget, tax system, and procurement sector, as well as transparency challenges in political party financing and corruption mechanisms within law enforcement agencies. Special attention was given to the interconnection between corruption and security, as well as the role of investigative journalism in uncovering corruption.
On the final day of the school, participants took part in the role-playing game "Corruptistan," where they assumed the roles of various stakeholders—from politicians to civil society activists. Through negotiations, they developed and adopted an anti-corruption strategy for Corruptistan, demonstrating the importance of teamwork and consensus-building.
We extend our gratitude to all the trainers and participants for their valuable contributions, which help shape future leaders and fighters against corruption.