Հրապարակվել է «ՔՀԿ չափիչ 2024» տարածաշրջանային զեկույցը
Հրապարակվել է «ՔՀԿ չափիչ 2024» թվականի տարածաշրջանային զեկույցը, ըստ որի 2021 թվականին ՔՀԿ չափիչի առաջին գնահատումից ի վեր՝ տարածաշրջանում քաղաքացիական հասարակության միջավայրը գտնվում է ամենացածր կետում։
2024 թվականին Արևելյան գործընկերության տարածաշրջանում իրավիճակն անկայուն էր՝ պատերազմի, հակամարտության, ջրհեղեղների, հասարակության բևեռացման և ընտրություններին միջամտության պատճառով, իսկ քաղաքացիական հասարակությունը նորանոր իրավական սահմանափակումների ենթարկվեց։ Չնայած այս մարտահրավերներին՝ ՔՀԿ-ները շարունակում են կարևոր դերակատար լինել ժողովրդավարական բարեփոխումների խթանման գործում, մասնավորապես՝ ջատագովելով հանրային մասնակցությանը աջակցող, թափանցիկությունը բարելավող և տվյալների պաշտպանությունը խթանող օրենսդրության ընդունումը։ Բացի այդ, ՔՀԿ-ներն աջակցել են երկրների կայունությանը՝ ապատեղեկատվության դեմ պայքարի նախաձեռնությունների, խոցելի խմբերին ծառայություններ մատուցելու և երկխոսություն խթանելու միջոցով։ Սահմանափակող միջավայրերում ՔՀԿ-ները կարևոր դեր են խաղացել մարդկանց հիմնարար իրավունքների պաշտպանության գործում՝ սկսած վերահսկողությանը դիմադրելուց և հավաքների ազատության իրավունքը պաշտպանելուց մինչև խախտումների համար պատասխանատվություն պահանջելը և պայքարը ֆինանսավորման հասանելիության բարելավման համար։ Վրաստանը, Ադրբեջանը և Բելառուսը շարունակել են քայլեր ձեռնարկել քաղաքացիական հասարակությունը սահմանափակելու և ժողովրդավարական ձայներն ու նախաձեռնությունները ճնշելու ուղղությամբ։ Ուկրաինան, Մոլդովան և Հայաստանը հավատարիմ են մնացել Եվրամիությանը ինտեգրվելու իրենց ընտրած ուղուն և ընդհանուր առմամբ քաղաքացիական հասարակության հետ դրական համագործակցություն են ապահովել։ Քանի որ տարածաշրջանը շարունակում է բախվել անվտանգության մարտահրավերների, ՔՀԿ-ների՝ որպես կայունության և ժողովրդավարության հենասյուների հզորացումը շարունակում է կենսական նշանակություն ունենալ։
2024 թվականի տարածաշրջանային զեկույցը մշակվել է վեց երկրների զեկույցների հիման վրա, որոնք ներկայացնում են ՔՀԿ չափիչի փորձագիտական խմբի կողմից իրականացված շարունակական մոնիտորինգի և քաղաքացիական հասարակության միջավայրի համապարփակ վերլուծության արդյունքները: Զեկույցի առաջարկներն ուղղված են կառավարություններին, ԵՄ հաստատություններին և դոնորներին՝ աջակցելու նրանց քաղաքացիական հասարակության միջավայրն ամրապնդելու համար իմաստալից քայլեր ձեռնարկելու հարցում:
Տարածաշրջանային զեկույցում երեք առաջնահերթություն է ընդգծվել՝ որպես անհապաղ ուշադրություն պահանջող.
- Ապահովել անվտանգ տարածք, պաշտպանել քաղաքացիական ազատությունները և դադարեցնել քաղաքացիական հասարակության նկատմամբ բոլոր տեսակի ճնշումները,
- Աջակցել քաղաքացիական հասարակության կայունությանը և գոյատևմանը,
- Խթանել անվտանգությունը Արևելյան գործընկերության տարածաշրջանում՝ ներդրում կատարելով կայուն գործընկերության և քաղաքացիական հասարակության հետ երկխոսության մեջ։
Ըստ զեկույցի, Հայաստանը Արևելյան գործընկերության տարածաշրջանի երկրներում առաջատար դիրք է գրավում ըստ քաղաքացիական հասարակության միջավայրի ընդհանուր գնահատականի՝ Մոլդովայի հետ միասին, իսկ Ուկրաինան աննշան տարբերությամբ հաջորդում է այս երկրներին։ Միևնույն ժամանակ, Հայաստանը զգալիորեն հետ է մնում Մոլդովայից և Ուկրաինայից ՔՀԿ չափիչի «Պետական աջակցություն» և «Պետություն-ՔՀԿ համագործակցություն» ոլորտներում։ Այս ոլորտների հիմնախնդիրները հիմնականում կապված են ՔՀԿ-ների ու նվիրատուների համար ոչ այնքան բարենպաստ հարկային միջավայրի և ՔՀԿ դաշտի զարգացման ռազմավարական մոտեցան բացակայության հետ։

The CSO Meter Regional Report 2024 has been published, revealing that the civil society environment in the region has reached its lowest point since the first CSO Meter assessment in 2021.
In 2024, the Eastern Partnership (EaP) region faced instability due to war, conflict, floods, polarisation, and election interference, while civil society came under further legal restrictions. Yet despite these challenges, civil society remained crucial in advancing democratic reforms, particularly by advocating for legislation that enhances public participation, data protection, and transparency. Additionally, it has supported national stability through anti-disinformation initiatives, delivering services to vulnerable populations, and fostering dialogue. In restrictive environments, CSOs have been instrumental in protecting people’s fundamental rights, from resisting surveillance and defending the right to exercise their freedom of assembly, to demanding accountability for violations and advocating for greater access to funding. On the one hand, Georgia, Azerbaijan, and Belarus have intensified their existing trajectories to restrict civil society and to suppress democratic voices and initiatives, implementing measures that stifle human rights activism. On the other hand, Ukraine, Moldova and Armenia have remained committed to their EU integration paths and have ensured generally positive engagement with civil society. As the region continues to face security challenges, it will be ever more important to empower CSOs as pillars of stability and democracy.
The 2024 Regional Report draws on insights from the six country reports, based on the CSO Meter’s Hub continuous monitoring and broader analysis of the civil society environment. Through its practical recommendations, the report guides governments, EU institutions, and donors in taking meaningful steps to strengthen the environment for civil society.
The following three priorities demand urgent attention:
• Ensure secure space, safeguard civic freedoms and cease all forms of repression against civil society
• Support the stability and survival of civil society
• Promote security in the EaP region by investing in sustainable partnerships and dialogue with civil society
According to the report, together with Moldova, Armenia ranks first among the countries of the Eastern Partnership region in the overall civil society environment, while Ukraine follows these countries with a slightly lower score. At the same time, Armenia significantly lags behind Moldova and Ukraine in State Support and State-CSO Cooperation areas. The challenges are mainly linked with the unfavorable tax environment for CSOs and donor contributions and the lack of a strategic approach to the CSO sector development.