«Ականատես» դիտորդական առաքելությունն իրականացրել է 2026 թվականի հունիսի 7-ին կայացած Հայաստանի Հանրապետության խորհրդարանական ընտրությունների քվեարկության օրվա դիտարկում։
Առաքելության շրջանակներում ներգրավվել է 712 դիտորդ, որոնք վերահսկել են քվեարկության ընթացքը Հայաստանի ողջ տարածքում։ 520 դիտորդ դիտարկել է ամբողջ քվեարկության օրվա գործընթացները 260 ընտրատեղամասում։ Դիտարկումն իրականացվել է պատահական ընտրանքի մեթոդաբանությամբ, որը հնարավորություն է տալիս վիճակագրական մեթոդների կիրառման միջոցով չափել քվեարկության օրվա գործընթացների որակը։ Թեև դիտարկումն իրականացվել է երկրի բոլոր ընտրական տեղամասերի միայն փոքր մասում՝ 13%-ում, ընտրանքի վրա հիմնված մեթոդը թույլ է տալիս պատկերացում կազմել ընտրական գործընթացի մասին՝ համապետական մակարդակով։
«Ականատես» դիտորդական առաքելությունը հիմնադրվել է 2018թ. օգոստոսին։ Նախաձեռնության անդամներն են «Թրանսփարենսի Ինթերնեշնլ հակակոռուպցիոն կենտրոն» հասարակական կազմակերպությունը և Իրավունքի զարգացման և պաշտպանության հիմնադրամը։ Առաքելության նպատակն է նպաստել ազատ և արդար ընտրությունների անցկացմանը ՀՀ օրենսդրության և միջազգային չափանիշներին համապատասխան, ընտրական գործընթացների օրինավորությանը և դրանց նկատմամբ հանրային վերահսկողությանը:
ՀՀ Ազգային Ժողովի 2026 թ․ ընտրությունների դիտորդական առաքելությունն իրականացվում է Եվրոպական միության, ԱՄՆ-ի գերմանական Մարշալ հիմնադրամի՝ Անդրատլանտյան հիմնադրամի (GMF TF), Նորվեգիայի դեսպանատան, Ժողովրդավարության ազգային հիմնադրամի, Ժողովրդավարության եվրոպական հիմնադրամի և Ժողովրդավարության զարգացման հիմնադրամի ֆինանսական աջակցությամբ։ Փաստաթղթի բովանդակության համար պատասխանատու է «Ականատես» դիտորդական նախաձեռնությունը, և պարտադիր չէ, որ այն արտահայտի դրամաշնորհատուների տեսակետները։

Reference on the Voting Day Processes of the June 7, 2026 National Assembly Elections of the Republic of Armenia.
The Akanates Observation Mission conducted observation of the voting day of the parliamentary elections of the Republic of Armenia held on June 7, 2026.
Within the framework of the mission, 712 observers were engaged, monitoring the voting process across the entire territory of Armenia. A total of 520 observers followed the full-day voting process in 260 polling stations. The observation was carried out using a random sampling methodology, which enables the assessment of the quality of election-day processes through statistical methods. Although the observation covered only a small proportion of polling stations nationwide 13%, he sample-based methodology allows for drawing conclusions about the electoral process at the national level.
The Akanates Observation Mission was established in August 2018. Its founding members are the Transparency International Anti-Corruption Center and the Law Development and Protection Foundation. The mission aims to contribute to the conduct of free and fair elections in accordance with the legislation of the Republic of Armenia and international standards, as well as to promote the integrity of electoral processes and public oversight thereof.
The 2026 parliamentary election observation mission is implemented with the financial support of the European Union, the Transatlantic Foundation of the German Marshall Fund of the United States (GMF TF), the Embassy of Norway, the National Endowment for Democracy, the European Endowment for Democracy, and the Democracy Development Fund. The content of this document is the responsibility of the Akanates Observation Initiative and does not necessarily reflect the views of the donors.