ԵՀՔ իրականացումը` Բրյուսելյան այցի կիզակետում
Թրանսփարենսի Ինթերնեշնլ հակակոռուպցիոն կենտրոնի (ԹԻՀԿ) գործադիր տնօրեն Վարուժան Հոկտանյանն այցելել է Բրյուսել մասնակցելու երկու միջոցառումների: ԲՀՀ-Հայաստանի կազմակերպած քաղաքացիական հասարակության ներկայացուցիչների պատվիրակության կազմում ապրիլի 26-29-ին նա ԵՄ հաստատություններին զեկուցել է Հայաստանի ԵՀՔ և ԵՄ այլ նախաձեռնությունների` կոռուպցիայի դեմ պայքարի ուղղությամբ ստանձնած առաջընթացի մասին, իսկ հարավկովկասյան երկրների ԹԻ այլ ներկայացուցիչների հետ մեկտեղ ս.թ. մայիսի 4-ին ներկայացրել է ԵՀՔ. հակակոռուպցիոն պարտավորությունների կատարման վերաբերյալ 2010 թ. զեկույցը Հայաստանի մասով: Շնորհանդեսը կազմակերպել էր ԹԻ քարտուղարությունը, ԹԻ ԵՄ հետ կապերի գրասենյակը` Նորվեգիայի արտգործնախարարության աջակցությամբ:
ԲՀՀ-Հայաստանի պատվիրակության կազմում պարոն Հոկտանյանը հանդիպումներ է ունեցել և քննարկել է Հայաստանի կառավարության արձանագրած առաջընթացը Եվրահանձնաժողովի և Եվրախորհրդարանի, ԵՄ-ում Հայաստանի առաքելության և Եվրոպական քաղաքականության կենտրոնի ներկայացուցիչների հետ:
Ինչ վերաբերում է ԹԻ կազմակերպած միջոցառմանը` Հայաստանի, Ադրբեջանի և Վրաստանի վերաբերյալ գնահատման նոր զեկույցները հրապարակվել են մայիսի 4-ին: ԹԻ մասնաճյուղերի կողմից կազմված զեկույցներում հատուկ ուշադրություն է դարձվել այդ երկրներից յուրաքանչյուրում դատաիրավական և հանրային ոլորտների բարեփոխումներին: Նրանցում նաև գնահատվել են, թե որքանով են իրականացվում Եվրոպայի խորհրդի Կոռուպցիայի դեմ պայքարի երկրների խմբի (ԳՐԵԿՈ-ի) հանձնարարականները: Որպես մոնիտորինգի երկրորդ տարի` զեկույցում տեղ է հատկացվել թե 2010-ի փոփոխություններին և թե 2009-ի իրավիճակին: ԹԻ զեկույցները հրապարակվում են Եվրահանձնաժողովի միջոցառումների ծրագրի կատարման` տարեկան հաշվետվությունների ներկայացումից առաջ:

ENP implementation in the focus of a visit to Brussels
Varuzhan Hoktanyan, Executive Director of Transparency International Anti-corruption Center (TIAC) paid a visit to Brussels to participate in two events. Organized by the OSF-Armenia as part of civil society representatives' delegation from April 26-29 he reported on Armenia's progress in implementation of its anti-corruption commitments to European Neighborhood Policy (ENP) and other EU initiatives to EU institutions. As part of the South Caucasus TI community, in May 4, he presented "ENP: Monitoring of Armenia's Anti-corruption Commitments 2010" report organized by TI Secretariat and TI Liaison Office to the EU in Brussels, supported by the Norwegian Ministry of Foreign Affairs.
Within the framework of OSF-Armenia delegation Mr. Hoktanyan had meetings and discussed progress made by the Armenian government in implementing its obligations with representatives of European Commission and European Parliament, Mission of Armenia to the EU, and European Policy Center.
As for TI event, new assessment reports on Armenia, Azerbaijan and Georgia were released on May 4. The reports, which were compiled by TI chapters in these countries focus on reforms in the judiciary and in the public sector. They also assess each country's implementation of recommendations made by the Group of States against Corruption (GRECO). Since it was the second year of monitoring, the report covered both 2010 updates and comprehensive assessments for 2009. The TI reports are issued ahead of the European Commission's Action Plan annual reviews for the three countries.