Բացե՛ք դուռը. ընտրությունների փոստատարն է
Մի՛ կորցրեք Ձեր հնարավորությունը հարցեր ուղղելու պատգամավորության թեկնածուներին և մասնակից դառնալու երկրի քաղաքական օրակարգի ձևավորմանը: Հայաստանի շարքային քաղաքացիներին այս բացառիկ հնարավորությունն ընձեռում է «Ընտրությունների փոստատար. 2012 թ. խորհրդարանական ընտրություններ» ծրագիրը, որն իրականացվում է Թրանսփարենսի Ինթերնեշնլ հակակոռուպցիոն կենտրոնի, Ժուռնալիստների «Ասպարեզ» ակումբի և Հելսինկյան քաղաքացիական ասամբլեայի Վանաձորի գրասենյակի կողմից` Մեծ Բրիտանիայի դեսպանության, Բաց հասարակության ինստիտուտի օժանդակության հիմնադրամի և Քաունթերփարթ Ինթերնեշնլ - Հայաստանի ֆինանսական աջակցությամբ:
Յոթ փոստատարներ ներգրավված են Հայաստանի 50 բնակավայրերի 800 քաղաքացիներից հավաքելու իրենց հուզող կամ իրենց կողմից կարևորվող համայնքային ու հանրապետական նշանակության հարցեր: Նախքան փոստային առաքելության իրականացմանը ձեռնամուխ լինելը նրանք մասնակցել են դասընթացի, որի ընթացքում ծանոթացել են փոստատարի վարքագծի կանոններին, ուղեցույցին, հատուկ մեթոդաբանությամբ մշակված ընտրանքին:
Երևանում գործում են երեք փոստատարներ, որոնցից մեկի մեկօրյա գործունեությունն է լուսաբանել Արմնյուզ հեռուստաընկերության նկարահանած տեսանյութը: Ընտրողները փոստատարին հիմնականում ուղղում են գործազրկության, աշխատատեղերի ու կենսաթոշակների վերաբերյալ հարցեր:
Այդ հարցերը հատուկ հեռուստահաղորդումների ժամանակ ուղղվելու են ընտրություններին մասնակցող քաղաքական ուժերին: Ծրագրի մասնակիցները հետամուտ են լինելու, որպեսզի դրանք արտացոլվեն 2012 թ. պատգամավորության թեկնածու կուսակցությունների և դաշինքների նախընտրական ծրագրերում: Ծրագրի համակարգող Քրիստինե Մարգարյանի կարծիքով ընտրողների ձայնը կուսակցություններին ու դաշինքներին հասցնելը նրանց ավելի հստակ ու պատասխանատու կդարձնի իրենց խոստումներում:

Don't lose your chance to address your questions to MP hopefuls and to take part in setting up the country's political agenda! This exceptional opportunity is offered to Armenia's ordinary citizens thanks to "Election postman: Parliamentary elections-2012" project, implemented by Transparency International Anti-corruption Center, "Asparez" Journalists' Club and Helsinki Citizens' Assembly Vanadzor Office, funded by British Embassy Yerevan, OSI Assistance Foundation and Counterpart International - Armenia.
Seven postmen are engaged to gather questions and concerns of community and republican importance from Armenia's 800 citizens inhabiting in 50 settlements. Before embarking upon the postal mission, they participated in a training to get introduced to cods of ethics for postmen, a comprehensive guide, sampling developed with special methodology.
The activity of one of the three postmen working in Yerevan is covered by a video shot by ArmNews television. The voters mainly address questions to postmen on unemployment, job openings and pensions.
Those questions will be addressed to the political forces running in the parliamentary elections during special television shows. The project participants will follow that they be reflected in the election programs of the MP candidates of political parties and alliances to 2012 elections. In the opinion of Christina Margaryan, the Project Coordinator making the voter's voices heard will urge the political parties and alliances be more precise and responsible in their promises.