«Ոչխարավարությունը» ճանաչվել է «Ժամանա՛կն է սթափվել» քարոզարշավի անիմացիոն մրցույթի հաղթող
Ս.թ. հոկտեմբերի 10-ին «The Club» սրճարանում տեղի է ունեցել Թրանսփարենսի Ինթերնեշնլ հակակոռուպցիոն կենտրոնի (ԹԻՀԿ) նախաձեռնած «Ժամանա՛կն է սթափվել» անիմացիոն մրցույթի մրցանակաբաշխությունը: Մասնակիցներից պահանջվում էր ցույց տալ, թե ինչու է կարևոր, որ մարդիկ լինեն տեղեկացված, դիմեն պետական կառույցներին՝ տեղեկություններ ստանալու համար, պահանջեն հաշվետվողականություն ու տեղեկատվության մատչելիություն, առաջ քաշած խնդրի միջոցով խթանեն քաղաքացու վարքագծի փոփոխություն և հետաքրքրություն առաջացնեն հանրային կյանքին առնչվող տեղեկությունների վերաբերյալ: Մրցույթի մասնակիցներին առաջադրանք էր տրվել տվյալ գաղափարը ներկայացնել մինչև 3 րոպե տևողությամբ անիմացիոն տեսանյութի միջոցով:
Բացման խոսքով հանդես է եկել ԹԻՀԿ փոխտնօրեն Սոնա Այվազյանը, որը նաև ներկայացրել է մրցույթի արդյունքները: Ըստ բանախոսի՝ մրցանակակիրներին ընտրելիս ժյուրիի անդամներն առաջնորդվել են հետևյալ գնահատման չափանիշներով՝ հետաքրքիր գաղափար և մոտիվացնող հաղորդում/մեսիջ, ստեղծագործական մոտեցում և հմուտ գրաֆիկական աշխատանք: Ժյուրիի անդամներն էին «Շողակաթ» հեռուստաընկերության գլխավոր ռեժիսոր Արա Շիրինյանը, կինոռեժիսոր Դավիթ Ստեփանյանը, արվեստի քննադատ, «Ժամանակակից արվեստի ինստիտուտի» հիմնադիր տնօրեն Նազարեթ Կարոյանը, գրաֆիկական դիզայնի մասնագետ, «Ուտոպիանա.ամ» մշակութային-ստեղծագործական հասարակական կազմակերպության նախագահ Նորա Գալֆայանը, «Մեդիա նախաձեռնությունների կենտրոն»-ի (նախկին Ինտերնյուս) գործադիր տնօրեն Նունե Սարգսյանը:
Մրցույթի մասնակից Արման Յարալյանը «Ոչխարավարություն» ֆիլմի համար արժանացել է մրցանակի՝ տեսախցիկի: Ֆիլմն այն մասին է, թե ինչ ընտրություն կանեին ոչխարները, եթե ընտրելու հնարավորություն ունենային: «Խրախուսական պարգև» է տրվել Արսեն Անտոնյանին «Փոքրիկ իշխանի ճանապարհորդությունը Հայաստան» ֆիլմի համար, իսկ Արման Այվազյանը, Արփինե Այվազյանը և Հերմինե Սամվելյանն ստացել են «Մասնակցության վկայականներ»:

"Sheepocracy" recognized as winner of "Time to Wake up" campaign animation contest
Initiated by Transparency International Anti-corruption Center (TIAC), award-giving ceremony of "Time to Wake up" animation contest was held in The Club Cafe on October 10, 2013. The participants were required to show why it was important for people to be informed, apply to state institutions to get information, demand accountability and access to information, promote change in citizen attitudes through a raised issue and cause interest on information about public life. Eligible contest participants were given the assignment to present the idea by submitting up to 3-minute animated video.
Sona Ayvazyan, TIAC Deputy Director welcomed the audience with opening remarks, and presented contest results. According to the speaker, jury members were guided by the following evaluation criteria: interesting idea and stimulating message, creative approach and skilful graphic work. The jury members were Ara Shirinyan, Artistic Director and Producer at Shoghakat TV Company, Director Davit Stepanyan, Nazareth Karoyan, Art Critic, Founder and Director of the Institute for Contemporary Art, Nora Galfayan, President of Utopiana.am creative-cultural NGO, Nouneh Sarkisian, Executive Director of Media Initiatives Center (former Internews Media Support NGO).
The prize, a video camera went to Arman Yaralyan for his film "Sheepocracy", which was recognized as contest winner. The film is about the choice that the sheep would have made should they have an opportunity to elect. Arsen Antonyan got honorable mention prize for "The Little Prince Journey to Armenia" animation. Arman Ayvazyan, Arpine Ayvazyan and Hermine Samvelyan received "Certificates of Participation."