Հայտարարություն կոռուպցիայի դեմ պայքարի միջազգային օրվա առթիվ
2018թ․ թավշյա հեղափոխության մեջ ներգրավված բազմահազար քաղաքացիների նպատակը կոռումպացված համակարգից ձերբազատումն ու արդարության հաստատումն էր, ինչը նոր իշխանությունների առջև դնում էր մեծ պահանջներ։ Հայաստանի նոր կառավարությունը հայտարարեց կոռուպցիայի դեմ անզիջում պայքար տանելու մասին, նախաձեռնեց և սկսեց կյանքի կոչել հակակոռուպցիոն բարեփոխումների հավակնոտ ծրագիր, սկսեց նոր հակակոռուպցիոն ինստիտուտների ձևավորման գործընթացը։ Թեև շատ տեղացի և արտասահմանցի փորձագետներ, քաղաքացիական հասարակության ներկայացուցիչներ քննադատում էին իրականացվող բարեփոխումների որակը և արագությունը, հանրության շրջանում կար ընդհանուր ըմբռնում, որ Հայաստանը զարգանում է ճիշտ ճանապարհով և այդ առումով կան ակնկալիքներ և հանրային աջակցություն։ Նման վերաբերմունքը փաստվել է հանրային կարծիքի ուսումնասիրություններում, օրինակ, 2019 թվականին Թրանսփարենսի Ինթերնեշնլ հակակոռուպցիոն կենտրոնի (ԹԻՀԿ) և Հետազոտական ռեսուրսների կովկասյան կենտրոն-Հայաստան (ՀՌԿԿ-Հայաստան) հիմնադրամի Հայաստանի համատեղ իրականացված ուսումնասիրությունում[i]։
2018-2019 թվականներին Հայաստանում տեղի ունեցող դրական զարգացումներն արտացոլվել են միջազգային հետազոտություններում և համաթվերում։ Այսպես, Թրանսփարենսի Ինթերնեշնլ (ԹԻ) միջազգային հակակոռուպցիոն ոչ կառավարական կազմակերպության Կոռուպցիայի ընկալման համաթվի (ԿԸՀ) Հայաստանի մեծությունը հեղափոխությունից հետո 35-ից աճեց մինչև 49, այսինքն՝ 14 միավորով, որը աշխարհի մասշտաբով լավագույն արդյունքն էր։ Զգալի դրական աճ գրանցեցին նաև Համաշխարհային բանկի Կառավարման համաշխարհային ցուցանիշները (World Governance Indicators), ներառյալ՝ դրա Կոռուպցիայի վերահսկում ցուցանիշը[ii] և Ֆրիդոմ Հաուս միջազգային կազմակերպության Անցումային փուլում գտնվող երկրների (Nations in Transit) Ժողովրդավարության համաթիվը (Democracy score)[iii]։
2020թ․-ից Հայաստանի առջև ծառացած մի շարք մարտահրավերներ, այդ թվում՝ անվտանգային սպառնալիքները, կորոնավիրուսի համավարակը, ներքաղաքական լարումները դանդաղեցրեցին բարեփոխումները։ Հանրային կարծիքի ուսումնասիրությունները սկսեցին արձանագրել բացասական միտումներ, իսկ միջազգային համաթվերում դադարեց աճը։
ԱՄՆ Միջազգային հանրապետական ինստիտուտի (ՄՀԻ) կողմից 2022թ․ հունվարին հրապարակված հեռախոսային հարցման տվյալներով քաղաքացիների 46%-ը գտնում է, որ երկիրը գնում է սխալ ուղղությամբ և միայն 34%-ի կարծիքով է, որ այն գնում է ճիշտ ուղղությամբ։ Մյուս կողմից հարցվածների 61%-ի կարծիքով երկիրը կառավարվում է՝ ելնելով որոշ խմբերի շահերից և միայն 31%-ն է կարծում, որ այն կառավարվում է՝ ելնելով մեծամասնության շահերից[iv]։ Հետաքրքիր է նշել, որ ՄՀԻ-ի կողմից 2021թ․ ապրիլ/մայիսին անցկացված հարցման տվյալներով քաղաքացիների միայն 20%-ն էր կարծում, որ երկիրը գնում էր սխալ ուղղությամբ, իսկ 43%-ի կարծիքով այն գնում էր այն գնում էր ճիշտ ուղղությամբ։[v]
ՀՌԿԿ-Հայաստան հիմնադրամի 2022թ․ նոյեմբերին հրապարակած հանրային կարծիքի ուսումնասիրությունը ևս արձանագրեց զգալի հետընթաց[vi]։ Մասնավորապես, 2019 թվականին Թրանսփարենսի Ինթերնեշնլ հակակոռուպցիոն կենտրոնի (ԹԻՀԿ) և ՀՌԿԿ-Հայաստանի վերը նշված համատեղ իրականացված հետազոտության արդյունքների համեմատությամբ պարզվեց, որ՝
- «դատարանները և դատախազությունը մեծապես կոռումպացված են» պատասխանների քանակը 12%-ից աճել է 32.5%,
- «վարչապետը և նրա աշխատակազմը բնավ կոռումպացված չեն» կարծողների թիվը 75%-ից իջել է 34%-ի,
- «կաշառքի դեպքերի հաճախականությունը նվազել է» պատասխանողների թիվը 91%-ից իջել է 66.5%-ի,
- «կաշառքի չափերը նվազել են» կարծողների թիվը 82.4%-ից իջել է մինչև 42%
2022 թվականի ընթացքում կոռուպցիայի և հակառուպցիոն քաղաքականության գծով տեղացի և միջազգային փորձագետների, այդ թեմաները լուսաբանող լրագրողների նյութերը, հասարակական մասնագիտացած կազմակերպությունների և անկախ փորձագետների ուսումնասիրությունները և վերլուծությունները ևս փաստում են, որ առկա են ակնհայտ բացասական միտումներ և խնդրահարույց դրսևորումներ, որոնք կասկածի տակ են դնում կոռուպցիայի դեմ պայքարի արդյունավետությունը, իսկ երբեմն նույնիսկ քաղաքական կամքը։
2022 թվականի ապրիլին Հայաստանում կոռուպցիայի իրավիճակին և հակակոռուպցիոն քաղաքականությանն անդրադարձել են Թրանսփարենսի Ինթերնեշնլի քարտուղարությունը և Նորվեգիայում գործող U4 միջազգային հակակոռուպցիոն կենտրոնը իրենց համատեղ «Ակնարկ Հայաստանում կոռուպցիայի և հակակոռուպցիայի մասին» հրապարակմամբ։[vii] Ակնարկի հեղինակները նշում են, որ թավշյա հեղափոխությունից հետո նոր իշխանությունները կյանքի կոչեցին մի շարք իրավական և ինստիտուցիոնալ բարեփոխումներ, որոնք հասարակության մեջ առաջ բերեցին դրական սպասելիքներ և ընկալումներ կոռուպցիայի նվազման տեսանկյունից։ Սակայն, միևնույն ժամանակ մտահոգություն են հայտնում, որ իրականացվող բարեփոխումները կարող է չհանգեցնեն կոռուպցիայի մակարդակի կայուն և շարունակական նվազման, և որ դեռևս առկա են թերություններ կոռուպցիայի կանխարգելման և հակազդման համակարգերում, ինչն, առաջին հերթին, վերաբերում է ապօրինի ծագում ունեցող գույքի հայտնաբերմանն ու բռնագանձմանը և դատական համակարգի բարեվարքությանը։ Որպես կոռուպցիայի առումով առավել խոցելի ոլորտներ՝ ակնարկի հեղինակները նշել են դատական համակարգը, անվտանգության համակարգը, հանրային գնումները և հանքարդյունաբերությունը։
2022-ի ընթացքում ԹԻՀԿ-ն իր (այդ թվում՝ գործընկեր հասարակական կազմակերպությունների հետ համատեղ) հրապարակային հայտարարություններում և դիրքորոշումներում բազմիցս անդրադարձել է Հայաստանում կոռուպցիայի իրավիճակին և դրա հաղթահարման խնդիրներին։ Ամփոփելով, կարող ենք արձանագրել, որ կոռուպցիային առնչվող ներկայիս մարտահրավերներն են իշխանության ճյուղերի տարանջատման ու հավասարակշռման մեխանիզմների թերացումը, իրավապահ և դատական մարմինների ձևավորման ու բարեվարքության խնդիրները, կասկածելի կենսագրությամբ անձանց բարձր պաշտոնների նշանակումները և հովանավորչության դրսևորումները, խնդրահարույց պետական գնումները և բարձրաստիճան պաշտոնյաների փոխկապակցված անձանց կասկածելի հաջողությունները մրցույթներում, խոշոր բիզնեսի և քաղաքականության սերտաճման միտումները, քաղաքացիական տարածքի նեղացման սպառնալիքները՝ մասնավորապես հանքարդյունաբերության ոլորտում, ընդհանուր՝ ոչ թափանցիկ, ոչ մասնակցային և ոչ հաշվետու կառավարումը և կոռուպցիոն նոր սխեմաների ձևավորումը։ Այս խնդիրները ներկայումս դրվագային են, սակայն դրանք արագորեն կարող են ամրապնդվել և ձևավորել պետության զավթման մի նոր համակարգ, ինչն անթույլատրելի է։
Հայաստանի կառավարությունը պետք է լրջորեն վերագնահատի իր գործողություններն ու ձախողումները կոռուպցիայի դեմ պայքարի դաշտում և շուտափույթ ձեռնարկի գործուն ու արդյունավետ քայլեր, որոնք կօգնեն վերականգնելու հանրային վստահությունը։

Statement on the International Antiсorruption Day
The goal of thousands of citizens involved in the Velvet Revolution in 2018 was to get rid of the corrupt system and establish justice, which placed high demands on the new authorities. The new government of Armenia announced an uncompromising fight against corruption, initiated and started implementing an ambitious program of anti-corruption reforms and initiated the process of forming new anti-corruption institutions. Although many local and foreign experts and representatives of civil society criticized the quality and speed of the implemented reforms, there was a general understanding among the public that Armenia was developing in the right way and there were expectations and public support in this regard. Such an attitude was documented in public opinion survey publications, for example, in the publication on the public opinion survey, jointly conducted by Transparency International Antiсorruption Center (TIAC) and Caucasian Research Resource Center – Armenia (CRRC-Armenia) foundation.[1]
The positive developments taking place in Armenia in 2018-2019 were reflected in international reports and indexes. Thus, Armenia's score of Corruption Perception Index (CPI) of Transparency International (TI), an international anti-corruption non-governmental organization, increased from 35 to 49 after the revolution, i.e. by 14 points, which was the best result on a global scale. The World Bank's World Governance Indicators[2], including its Control of Corruption Indicator and the Democracy Score of the Freedom House international organization's Nations in Transit annual report also recorded a significant positive growth[3].
A number of challenges that Armenia has faced since 2020, including security threats, coronavirus pandemic and internal political tensions, have slowed down the reforms. Public opinion surveys began to record negative trends and growth in the international indexes has stopped.
According to the data of a telephone survey by the International Republican Institute (IRI) published in January 2022, 46% of citizens think that the country is heading in the wrong direction and only 34% think that it is heading in the right direction. On the other hand, 61% of respondents believe that the country is governed based on the interests of some groups and only 31% believe that it is governed based on the interests of the majority.[4] It is interesting to mention that, according to IRI similar survey conducted in April/May 2021, only 20% of citizens thought, that the country was heading in the wrong direction, whereas 43% were thinking that it was heading in the wrong direction.[5]
The findings of the public opinion survey published by the Caucasian Research Resource Center-Armenia Foundation (CRRC-Armenia) in November 2022 also recorded a significant decline.[6] In particular, in comparison with the results of the above mentioned research conducted by CRRC-Armenia jointly with TIAC in 2019, it was found that:
• the number of responses "the courts and the prosecutor's office are highly corrupt" increased from 12% to 32.5%;
• the number of those who think "the Prime Minister and his staff are not corrupt at all" has dropped from 75% to 34%.
• the number of respondents "the frequency of bribery cases has decreased" dropped from 91% to 66.5%,
• the number of those who think "the amount of bribes has decreased" dropped from 82.4% to 42%․
During 2022, the studies and analyses of local and international experts on corruption and anti-corruption policy, the reports from journalists covering these topics, specialized public organizations and independent experts also prove that there are obvious negative trends and problematic manifestations that question the fight against corruption, its efficiency and sometimes even the political will.
In April 2022, the Secretariat of Transparency International and the U4 International Anti-Corruption Center operating in Norway addressed the situation of corruption and anti-corruption policy in Armenia in their joint publication "Overview of Corruption and Anti-Corruption in Armenia".[7] The authors of the overview note that after the Velvet Revolution, the new authorities implemented a number of legal and institutional reforms, which brought about positive expectations and perceptions in the society in terms of reducing corruption. However, at the same time, concerns are expressed that the reforms implemented may not lead to a sustainable and continuous reduction in the level of corruption, and that there are still shortcomings in the systems for preventing and combating corruption, which, first of all, relate to the detection and confiscation of assets of illegal origin and the judicial system integrity. The authors of the overview identified the judiciary, security system, public procurement and mining as the most vulnerable sectors in terms of corruption.
In the course of 2022, in its public statements and positions (including jointly with partner non-governmental organizations) TIAC repeatedly referred to the situation of corruption in Armenia and the problems of its curbing. Summarizing, we can argue that the current challenges related to corruption are the failure of the mechanisms of checks and balances of the branches of government, problems of formation and integrity of law enforcement and judicial bodies, appointment of persons with dubious biographies to high level positions and manifestations of patronage, problematic public procurement and suspicious successes of persons affiliated to high-ranking officials in tenders, trends of convergence of politics with big business, threats of shrinking of civil space, particularly in the mining industry, general non-transparent, non-participative and non-accountable governance and the formation of new corruption schemes. These issues are currently episodic, but they can quickly deepen and form a new system of state capture, which is unacceptable.
Armenian government should seriously reevaluate its actions and failures in the field of fighting corruption and immediately take effective and efficient steps to restore public trust.
[1] https://transparency.am/hy/publication/203
[2] https://info.worldbank.org/governance/wgi/Home/Reports։ Corruption management index in 2019 compared to 2017 improved by 0.41 (increased from -0.61 to -0.2 on a scale of -2.5 to +2.5).
[3] https://freedomhouse.org/country/armenia/nations-transit/2022, https://freedomhouse.org/country/armenia/nations-transit/2021, https://freedomhouse.org/country/armenia/nations-transit/2020, https://freedomhouse.org/country/armenia/nations-transit/2019 և https://freedomhouse.org/country/armenia/nations-transit/2018։ Corruption sub-index in 2019 compared to 2017 improved by 0.5 (increased from 0.5 to 3.0 on a scale of 1 to 7).
[4] https://www.iri.org/resources/public-opinion-surveyresidents-of-armenia/ Data were collected in November-December,2021