Աշխատանքի սկիզբ և տևողություն՝ 01․04․2026 - ընտրական գործընթացի ավարտը
Զբաղվածություն՝ շաբաթական միջինում 20–30 ժամ
Վայր՝ ՀՀ բոլոր մարզեր և Երևան
«Ականատես» դիտորդական նախաձեռնությունը հրավիրում է ընտրական գործընթացներով հետաքրքրված, պատասխանատու և նախաձեռնող անհատների միանալու մեր թիմին՝ աջակցելու Հայաստանում ազատ, արդար և թափանցիկ ընտրությունների անցկացմանը։
Երկարաժամկետ դիտորդները կիրականացնեն նախընտրական շրջանի, քվեարկության օրվա և հետընտրական գործընթացների մշտադիտարկում՝
Դիտորդական առաքելություններին մասնակցության նախկին փորձը կդիտվի որպես առավելություն։
Հայտարարությունը բաց է Երևանում և մարզերում բնակվող բոլոր այն անհատների համար, ովքեր անկուսակցական են և չունեն շահերի բախում ընտրություններին մասնակցող որևէ կուսակցության կամ թեկնածուի հետ։
Երկարաժամկետ դիտորդը պետք է ունենա՝
• Բազային գիտելիքներ ընտրական գործընթացների վերաբերյալ, որոնք անհրաժեշտ են ընտրական հանձնաժողովների աշխատանքների և կուսակցությունների գործունեության դիտարկման համար։
Հետազոտական/մշտադիտարկման հմտություններ, որոնք անհրաժեշտ են դաշտային հետազոտությունների և փաստաթղթային տվյալների ուսումնասիրությանհամար։
• Հաղորդակցման և ներկայացման հմտություններ, որոնք անհրաժեշտ են պետական, տեղական ինքնակառավարման մարմինների, հասարակական կազմակերպությունների, կուսակցությունների/կուսակցությունների դաշինքների, ԶԼՄ ներկայացուցիչների և փորձագետների հետ հարցազրույցների անցկացման համար, ընտրական գործընթացի համապատասխան դերակատարների հետ արդյունավետ համագործակցությանհամար։
• Պլանավորման հմտություններ, որոնք անհրաժեշտ են նախընտրական քարոզարշավի միջոցառումների (օր.՝ հավաքներ, երթեր, մամուլի ասուլիսներ, բանավեճեր, և այլն) արդյունավետ դիտարկման համար։
• Գրավոր հաղորդակցման, ՏՏ գիտելիքներ և հաշվետվություններ ներկայացնելու հմտություններ, որոնք անհրաժեշտ են մշտադիտարկման արդյունքների ամփոփման և օրական ու շաբաթական կտրվածքով սահմանված ձևաչափով հաշվետվություններ ներկայացնելու համար։