ԹԻՀԿ հրապարակել է ՀՀ դատախազության գործունեության գնահատման զեկույց, որի նպատակն է աջակցել ՀՀ կառավարությանը և ՀՀ դատախազությանը՝ ամրապնդելու կոռուպցիայի դեմ պայքարի ինստիտուցիոնալ մեխանիզմները և բարձրացնելու հակակոռուպցիոն քաղաքականության արդյունավետությունը։
Հետազոտությունը գնահատում է ՀՀ դատախազության համապատասխանությունը միջազգային չափանիշներին, մասնավորապես՝ ՄԱԿ-ի Կոռուպցիայի դեմ կոնվենցիային և Ջակարտայի սկզբունքներին։ Այն միաժամանակ բացահայտում է համակարգի ուժեղ և թույլ կողմերը և ներկայացնում բարելավման ուղղված առաջարկություններ։
Գնահատումն ընդգրկում է 2021–2024 թվականները և հիմնված է օրենսդրական ակտերի, պաշտոնական տվյալների, բաց աղբյուրների և փորձագիտական վերլուծությունների վրա։ Արդյունքները ցույց են տալիս, որ դատախազության ինստիտուցիոնալ անկախությունն ու ռեսուրսային ապահովվածությունը համեմատաբար բարձր են, սակայն թուլություններ կան հաշվետվողականության, կանխարգելման և հանրային իրազեկման ոլորտներում։
Ջակարտայի սկզբունքների համատեքստում գնահատականը միջինից բարձր է, սակայն արտաքին հաշվետվողականությունն ու հանրային հաղորդակցությունը մնում են թույլ կողմեր։ Ընդհանուր կատարողականը դեռ չի արտացոլում առկա ինստիտուցիոնալ ներուժը։
Զեկույցը եզրակացնում է, որ հիմնական մարտահրավերները կապված են թափանցիկության, կանխարգելման գործառույթների և հանրային վստահության ամրապնդման հետ։ Այս հիմքով առաջարկվում են բարեփոխումներ՝ ուղղված հաշվետվողականության բարձրացմանը, ինստիտուցիոնալ անկախության ամրապնդմանը և հանրային հաղորդակցության զարգացմանը։

Transparency International Anticorruption Center (TIAC) has published a report assessing the activities of the Prosecutor’s Office of the Republic of Armenia, aimed at supporting the Government of Armenia and the Prosecutor’s Office in strengthening institutional mechanisms for combating corruption and improving the effectiveness of anti-corruption policy.
The study assesses the compliance of the Prosecutor’s Office of Armenia with international standards, in particular the requirements of the UN Convention against Corruption and the Jakarta Principles. It also identifies the system’s strengths and weaknesses and presents recommendations for improvement.
The assessment covers the period 2021–2024 and is based on legislative acts, official data, open sources, and expert analysis. The results show that the institutional independence and resource adequacy of the Prosecutor’s Office are relatively high; however, there are weaknesses in accountability, prevention, and public awareness.
In the context of the Jakarta Principles, the overall assessment is above average, although external accountability and public communication remain weak areas. Overall performance still does not fully reflect the existing institutional potential.
The report concludes that the main challenges are related to transparency, prevention functions, and strengthening public trust. Based on this, reforms are proposed aimed at improving accountability, strengthening institutional independence, and enhancing public communication.