Երևան, 3 դեկտեմբերի, 2013 թ. Թրանսփարենսի Ինթերնեշնլի 2013 թ. Կոռուպցիայի ընկալման համաթիվը զգուշացնում է, որ իշխանության չարաշահումը, գաղտնի գործարքները և կաշառակերությունը շարունակում են աշխարհով մեկ ավերածություններ գործել հասարակությունների ներսում:
2013 թ. համաթվի դասակարգման մեջ ներառված 177 երկրների ավելի քան երկու երրորդի համաթիվը 0-ից (բացարձակապես կոռումպացված) մինչև 100 (բացարձակապես մաքուր) սանդղակի վրա 50-ից ցածր է:
«Կոռուպցիայի ընկալման 2013 թ. համաթիվը ցույց է տալիս, որ բոլոր երկրներն էլ կառավարման բոլոր մակարդակներում շարունակում են դիմագրավել կոռուպցիայի վտանգները` սկսած թույլտվություններ տրամադրելուց և վերջացրած օրենքների և կանոնակարգերի կիրառումով»,- նշում է Թրանսփարենսի Ինթերնեշնլի նախագահ տիկին Հյուգետ Լաբելը:
Կոռուպցիայի ընկալման 2013 թ. համաթիվը. արդյունքներ
Կոռուպցիայի ընկալման 2013 թ. համաթվի դասակարգման աղյուսակի առաջին երկու տեղերը համաթվի 91 արժեքով կիսում են Դանիան և Նոր Զելանդիան: Այս տարի ամենավատ արդյունքը ցույց են տվել Աֆղանստանը, Հյուսիսային Կորեան և Սոմալին, որոնց համաթիվն ընդամենը 8 միավոր էր:
«Լավագույն արդյունք ցույց տված երկրները հստակ կերպով վեր են հանում, թե ինչպես է թափանցիկությունը նպաստում հաշվետվողականությանը և դրանով կարողանում կանգնեցնել կոռուպցիան»- նշում է տիկին Լաբելը և ավելացնում,- միևնույն ժամանակ, սակայն, լավագույն արդյունք ցույց տվածները դիմագրավում են այնպիսի իրողությունների, ինչպիսիք են պետության զավթումը, նախընտրական քարոզարշավների ֆինանսավորումը և հանրային հնչեղություն ստացած պետական գնումների պայմանագրերը, որոնք շարունակում են մնալ գլխավոր կոռուպցիոն ռիսկերը»:
Կոռուպցիայի ընկալման համաթիվը հիմնված է հանրային ոլորտում կոռուպցիայի վերաբերյալ փորձագետների կարծիքների վրա: Պետությունների համաթվերի արժեքները կարող են բարելավվել տեղեկատվական համակարգերի լայն մատչելիության և հանրային պաշտոններ զբաղեցնող պաշտոնյաների վարքագիծը կանոնակարգող կանոնների առկայության շնորհիվ, իսկ հանրային ոլորտում հաշվետվողականության պակասը՝ զուգակցված հանրային հաստատությունների անարդյունավետության հետ, խաթարում է հանրության ընկալումը:
Կոռուպցիան հանրային ոլորտում վտանգում է գլոբալ նախաձեռնությունները
Թրանսփարենսի Ինթերնեշնլի կարծիքով կոռուպցիան հանրային ոլորտում, մասնավորապես, կուսակցությունների գործունեության, ոստիկանության և արդարադատության համակարգերում շարունակում է մնալ աշխարհի լրջագույն մարտահրավերներից մեկը: Հանրային հաստատությունները պետք է լինեն ավելի բաց իրենց աշխատանքում, իսկ պաշտոնյաները` ավելի թափանցիկ իրենց որոշումները կայացնելիս:
Թրանսփարենսի Ինթերնեշնլը զգուշացնում է, որ ապագայում կլիմայի փոփոխության, տնտեսական ճգնաժամի և ծայրահեղ աղքատության մարտահրավերները դիմագրավելու ճանապարհով ընթանալը խոչընդոտվելու է կոռուպցիայի տեսքով ահռելի ուղեփակոցի կողմից: Միջազգային կազմակերպությունները և նախաձեռնությունները, ինչպիսին է, օրինակ, G20-ը, պետք է արմատախիլ անեն փողերի լվացումը, ստիպեն ընկերություններին լինելու ավելի թափանցիկ և հետամուտ լինեն թալանված հարստության վերադարձին այդ հարստության օրինական տերերին:
«Ժամանակն է կանգնեցնել անպատիժ կերպով կոռուպցիոն հանցագործություններ կատարող անձանց: Իրավական սողանցքները և իշխանությունների կողմից քաղաքական կամքի պակասը նպաստում են կոռուպցիայի աճին և երկրների ներսում, և միջազգային մակարդակում` ստիպելով մեզ ավելի ինտենսիվ կերպով պայքարելու կոռումպացված պաշտոնյաների անպատժելիության դեմ», նշում է տիկին Լաբելը:
****
Խորհրդային Միության նախկին 15 հանրապետություններից ԿԸՀ իր բարձր ցուցանիշով շարունակում է առանձնանալ Էստոնիան: Նախորդ տարվա համեմատությամբ էլ ավելի բարելավելով իր ԿԸՀ համաթիվը (68` նախորդ տարվա 64-ի փոխարեն)՝ այն դասակարգման աղյուսակում ընդգրկված 177 երկրների մեջ և Քաթարի հետ միասին կիսում է 28-29-րդ տեղերը՝ շարունակելով մնալ ոչ միայն նախկին ԽՍՀՄ, այլև նախկին կոմունիստական երկրների մեջ կոռուպցիայից առավել մաքուր պետությունը: Հայաստանի ԿԸՀ այս տարվա համաթիվը հավասար է 36-ի: Այն նախորդ տարվա համեմատ բարելավել է 2-ով և այդ համաթվով նա կիսում է 94-ից 101-րդ տեղերը (անցյալ տարվա 105-ից 112-րդ տեղերի փոխարեն) : Այդ ցուցանիշով այն նախկին խորհրդային հանրապետությունների մեջ, բացի երեք մերձբալթյան հանրապետություններից, զիջում է նաև Վրաստանին (ԿԸՀ արժեքը 49` նախորդ տարվա 52-ի փոխարեն, զբաղեցրած տեղը` 55-56): Հայաստանի մյուս հարևաններից, ինչպես և նախկինում, նրանից ավելի բարվոք վիճակում է գտնվում Թուրքիան (ԿԸՀ արժեք՝ 50` նախորդ տարվա 49-ի փոխարեն, զբաղեցրած տեղը` 53-54), իսկ Իրանը (ԿԸՀ արժեք՝ 25, զբաղեցրած տեղը` 144-149) ու Ադրբեջանը (ԿԸՀ արժեք՝ 28, զբաղեցրած տեղը` 127-135), ինչպես և նախորդ տարի, ավելի վատ դիրքերում են: ԿԸՀ իրենց արժեքներով Հայաստանին այս (ինչպես և նախորդ տարիներին) զիջում են Մաքսային Միության բոլոր երեք անդամները: Մասնավորապես՝ Ռուսաստանի ԿԸՀ 2013 թ. արժեքը հավասար է 28-ի (զբաղեցրած տեղը՝ 127-135), Բելառուսինը՝ 29 (զբաղեցրած տեղը՝ 123-126), իսկ Ղազախստանինը՝ 26 (զբաղեցրած տեղը՝ 140-143): Համեմատության համար կարելի է նշել, որ Եվրամիության երկրներից 2013 թ. ԿԸՀ ամենացածր ցուցանիշը Հունաստանինն է՝ 40 (զբաղեցրած տեղը՝ 80-81):
Թրանսփարենսի Ինթերնեշնլը կոռուպցիայի դեմ պայքարող քաղաքացիական հասարակության առաջատար համաշխարհային կազմակերպություն է:

Berlin, 3 December 2013 – Transparency International's Corruption Perceptions Index 2013 offers a warning that the abuse of power, secret dealings and bribery continue to ravage societies around the world.
More than two thirds of the 177 countries in the 2013 index score below 50, on a scale from 0 (perceived to be highly corrupt) to 100 (perceived to be very clean).
"The Corruption Perceptions Index 2013 demonstrates that all countries still face the threat of corruption at all levels of government, from the issuing of local permits to the enforcement of laws and regulations," said Huguette Labelle, Chair of Transparency International.
Corruption Perceptions Index 2013: The results
In the Corruption Perceptions Index 2013, Denmark and New Zealand tie for first place with scores of 91. Afghanistan, North Korea and Somalia this year make up the worst performers, scoring just 8 points each.
"The top performers clearly reveal how transparency supports accountability and can stop corruption," said Labelle. "Still, the better performers face issues like state capture, campaign finance and the oversight of big public contracts which remain major corruption risks."
The Corruption Perceptions Index is based on experts' opinions of public sector corruption. Countries' scores can be helped by strong access to information systems and rules governing the behaviour of those in public positions, while a lack of accountability across the public sector coupled with ineffective public institutions hurts these perceptions.
Public sector corruption threatens to undermine global initiatives
Corruption within the public sector remains one of the world's biggest challenges, Transparency International said, particularly in areas such as political parties, police, and justice systems. Public institutions need to be more open about their work and officials must be more transparent in their decision-making. Corruption remains notoriously difficult to investigate and prosecute.
Future efforts to respond to climate change, economic crisis and extreme poverty will face a massive roadblock in the shape of corruption, Transparency International warned. International bodies like the G20 must crack down on money laundering, make corporations more transparent and pursue the return of stolen assets.
"It is time to stop those who get away with acts of corruption. The legal loopholes and lack of political will in government facilitate both domestic and cross-border corruption, and call for our intensified efforts to combat the impunity of the corrupt," said Labelle.
Among former Soviet 15 republics Estonia continues to remain the country with the highest CPI score. Compared to the previous year, its score improved even more (68 compared to the last year's 64) and sharing with Qatar 28-29th places among 177 countries and territories included in the 2013 CPI ranking table, Estonia remains not only the cleanest from corruption country among former Soviet republics, but also among all post-Communist countries. Armenia's CPI score in 2013 is 36. Compared to the previous year it improved by 2 points and now it shares 94-101 places in the ranking table (compared to 105-112 places of the last year). With such score Armenia, among former Soviet republics, is behind only from three Baltic states and Georgia, whose 2013 CPI score is 49 (52 - last year) and it shares 55-56th places in the ranking table. Among the neighbors of Armenia Turkey still scores better (CPI score – 50 compared to the last year's 49, place – 53-54th), than Armenia. Iran (score – 25, place – 144-149th) and Azerbaijan (score – 28, place – 127-135th) remain in worse positions, than Armenia. All three countries that are members of Customs Union have worse score than Armenia. In particular, Russia's CPI score is 28 (place in ranking table – 144-149th), score of Belarus is 29 (place in ranking table – 123-126th) and Kazakhstan's score is 26 (place in ranking table – 140-143th). It is interesting to mention that among EU countries the lowest score has Greece – 40 (place in ranking table – 80-81th).
For daily global anti-corruption updates follow us on Twitter at http://www.twitter.com/anticorruption or on Facebook at http://www.facebook.com/transparencyinternational
For more detailed information on the Corruption Perceptions Index 2013 on Twitter follow #stopthecorrupt