Կոռուպցիայի ընկալման 2020թ․ համաթիվը բացահայտում է , որ լայնատարած կոռուպցիան թուլացնում է կորոնավիրուսի համավարակի հակազդումը և սպառնում է համաշխարհային վերականգնմանը
Կոռուպցիան և կորոնավիրուսն ուժեղացնում են նահանջը ժողովրդավարությունից
Բեռլին, հունվարի 28, 2020 - Կոռուպցիայի ընկալման 2020 թվականի համաթիվը (ԿԸՀ), որն այսօր հրապարակվեց Թրանսփարենսի Ինթերնեշնլի կողմից, վեր է հանում այն իրողությունը, որ չնվազող կոռուպցիան կորոնավիրուսի համավարակի ֆոնին խարխլում է առողջապահական համակարգերը և նպաստում է ժողովրդավարության նահանջին։
Այն երկրները, որոնց ԿԸՀ-ն ավելի բարձր է, ավելի շատ ներդրումներ են անում իրենց առողջապահական համակարգերում, ավելի ունակ են տրամադրելու առողջապահական ծառայություններ իրենց բոլոր քաղաքացիների համար և ավելի քիչ հավանական են նրանց կողմից ժողովրդավարական նորմերի խախտումները, ժողովրդավարական հաստատությունների խաթարելը կամ օրենքի գերակայության արհամարհումը։
«Կորոնավիրուսի համավարակը միայն առողջապահական և տնտեսական ճգնաժամ չէ։ Այն կոռուպցիոն ճգնաժամ է։ Ճգնաժամ, որի կառավարումը մենք ներկայումս տապալում ենք։ Անցած տարին մեր հիշողության մեջ իրեն հավասարը չունեցող փորձություն էր պետությունների համար, և այն երկրները, որոնցում կոռուպցիայի մակարդակներն ավելի բարձր էին, ավելի պակաս ընդունակ էին դիմակայելու իրենց առջև ծառացած մարտահրավերներին։ Բայց նույնիսկ այն երկրները, որոնք գտնվում են ԿԸՀ-ի վերին հորիզոնականներում, պետք է շտապ կերպով անդրադառնան իրենց մոտ և իրենց սահմաններից դուրս կոռուպցիայի տարածման մեջ իրենց խաղացած դերին։» - նշում է Թրանսփարենսի Ինթերնեշնլի նախագահ տիկին Դելիա Ֆերեյրա Ռուբիոն։
Ընդհանուր տեղեկություններ ԿԸՀ 2020-ի վերաբերյալ
ԿԸՀ 2020-ի հրապարակումը դասակարգում է 180 երկրների և տարածքների ԿԸՀ-երն ըստ իրենց հանրային ոլորտի կոռուպցիայի մակարդակների ընկալման՝ հիմնվելով փորձագիտական գնահատումների և գործարար ոլորտի ղեկավարների 13 ուսումնասիրությունների վրա։ Կիրառվել է 0-ից 100 սանդղակը, որտեղ ԿԸՀ 0 արժեքը նշանակում է վերին աստիճանի կոռումպացված, իսկ, 100-ը՝ բացարձակ մաքուր։
Դասակարգման աղյուսակը 88-ական միավորով գլխավորում են Դանիան և Նոր Զելանդիան, իսկ եզրափակում են Սիրիան, Սոմալին և Հարավային Սուդանը, համապատասխանաբար 14, 12 և 12 միավորներով։
Վիճակագրորեն զգալի փոփոխություններ
Սկսած 2012 թվականից, որը ԿԸՀ ներկա մեթոդաբանությամբ իրականացվող հաշվարկների սկզբնակետն է, 26 երկրներ էապես բարելավել են իրենց ԿԸՀ միավորները։ Դրանցից են Էկվադորը (39 միավոր 2020 թ․-ին), Հունաստանը (50), Գայանան (41), Մյանմարը (28) և Հարավային Կորեան (61)։
ԿԸՀ իրենց միավորների զգալի նահանջ արձանագրած երկրներից են Բոսնիա և Հերցեգովինան (35 միավոր 2020 թ․-ին), Գվատեմալան (25), Լիբանանը (25), Մալավին (30), Մալթան (53) և Լեհաստանը (56)։
Աշխարհի երկրների մոտավորապես կեսի մոտ համարյա մեկ տասնամյակ է, ինչ նկատվում է լճացման վիճակ, երբ նրանց ԿԸՀ արժեքները չեն փոփոխվում։ Սա ցույց է տալիս, որ կոռուպցիայի արմատական պատճառների սանձահարմանն ուղղված այդ երկրների կառավարությունների ջանքերը հայտնվել են փակուղու մեջ։ Երկրների ավելի, քան երկու երրորդի ԿԸՀ արժեքները 50-ից փոքր են։
Կորոնավիրուսի համավարակ
Կոռուպցիան կրիտիկական սպառնալիք է հանդիսանում քաղաքացիների կյանքի և ապրուստի միջոցների համար, մասնավորապես երբ այն զուգակցվում է հանրային առողջապահության ոլորտում արտակարգ իրավիճակի հետ։ Առկա է փոխկապակցվածություն հանրային ոլորտի մաքրության (չկոռումպացվածության) աստիճանի և առողջապահության ոլորտում արվող ներդրումների ծավալների միջև։ Օրինակ, Ուրուգվայը (71 միավոր), որն ունի Լատինական Ամերիկայում ԿԸՀ ամենաբարձր արժեքը, կատարում է մեծ ծավալի ներդրումներ առողջապահության ոլորտում և ունի համաճարակաբանական հսկողության ուժեղ համակարգ, որը նրան շատ օգնեց՝ արդյունավետ արձագանքելու կորոնավիրուսի համավարակին և այլ համաճարակային հիվանդություններին, ինչպիսիք են, օրինակ, դեղին տենդը և Զիկան։
Ի տարբերություն Որուգվայի, Բանգլադեշում, որի ԿԸՀ արժեքը հավասար 26-ի, և որը քիչ է ներդնում առողջապահության մեջ, կորոնավիրուսի համավարակի ժամանակ կոռուպցիան ծաղկում էր սկսած առողջապահական հաստատություններում կաշառակերությունից և վերջացած այդ նպատակով հատկացված օգնության յուրացումով։ Կոռուպցիան լայն տարածված է նաև բժշկական պարագաների, նյութերի և սարքավորումների գնումներում։ Կոռուպցիայի բարձր մակարդակ ունեցող երկրները նաև հակված են լինել կորոնավիրուսի ճգնաժամի ժամանակ օրենքի գերակայության և ժողովրդավարության նորմերի ամենավատ խախտողները։ Այդպիսի երկրներից են Ֆիլիպինները (34 միավոր), որտեղ կորոնավիրուսի համավարակին արձագանքումն ուղեկցվում էր մարդու իրավունքների և խոսքի ազատության վրա լայնածավալ հարձակումներով։
Շարունակելով իր նահանջը՝ ԱՄՆ-ն 2020թ․-ին հասավ 2012թ․-ից սկսած ԿԸՀ իր ամենացածր արժեքին (67 միավոր)։ Ի հավելումն ամենաբարձր մակարդակում շահերի բախման և պաշտոնեական դիրքի չարաշահման հետ կապված մեղադրանքներին, 2020 թվականին համավարակի հաղթահարմանն ուղղված ԱՄՆ 1 տրիլիոն դոլար ծավալով օգնության փաթեթի նկատմամբ թույլ վերահսկողությունը ծնեց լուրջ մտահոգություններ և նշանավորեց նահանջ հաշվետու կառավարումը խթանող ժողովրդավարական վաղեմի նորմերից։
Անցած տարին շեշտեց բարեվարքությանը մարտահրավերները նույնիսկ ԿԸՀ բարձր միավորներ ունեցող երկրներում՝ ապացուցելով, որ աշխարհի և ոչ մի երկիր զերծ չէ կոռուպցիայից։ Կոռուպցիան կրճատելու և ապագա ճգնաժամերն ավելի արդյունավետ դիմակայելու համար Թրանսփարենսի Ինթերնեշնլը բոլոր պետություններին առաջարկում է․
• Ուժեղացնել վերահսկողական մարմինները՝ ապահովելու համար միջոցների հասանելիությունը առավել կարիքավորների համար։ Հակակոռուպցիոն մարմինները և վերահսկողական հաստատությունները պետք ունենան բավարար բյուջեներ, միջոցներ և անկախություն իրենց պարտականություններն կատարելու համար։
• Ապահովել բաց և թափանցիկ գնումներ՝ պայքարելու համար անօրինականությունների դեմ, վեր հանելու շահերի բախումը և ապահովելու համար արդար գնագոյացումը
• Պաշտպանել ժողովրդավարությունը և նպաստել քաղաքացիական սեկտորի ընդլայնմանը՝ ստեղծելու համար նպաստավոր պայմաններ իշխանություններին` հասարակությանը հաշվետու լինելու համար
• Հրապարակել վերաբերելի տվյալները և երաշխավորել տեղեկատվության մատչելիությունը՝ ապահովելու համար դյուրին, հասանելի, ժամանակին և բովանդակալից տեղեկատվություն հանրությանը։
Ծանոթագրություններ․
Թրանսփարենսի Ինթերնեշնլի Համաշխարհային առողջապահության ծրագրի նախորդ հետազոտությունը հայտնաբերել էր, որ կոռուպցիան համաշխարհային առողջապահական համակարգից տարեկան խլում է 500 միլիարդ ԱՄՆ դոլար։
• Արհամարված համավարակը․ Ինչպես է կոռուպցիան առողջապահական ծառայությունների մատուցման ոլորտում վտանգում Առողջապահական ծառայությունների համընդհանուր մատուցմանը (2019թ․ զեկույց)
Կորոնավիրուսի համավարակի ժամանակ փաստագրված կոռուպցիան առողջապահության համակարգում ներառում է հիվանդներից անօրինական վճարումներ պահանջելը, մսխումը և գողությունը, վարակվածների իրական թվերի թաքցնելը, գերավճաները, ֆավորիտիզմը և մանիպուլյացիաները տվյալների հետ։
• Արհամարված համավարակը․ Կորոնավիրուսի համավարակի հետևում․ կոռուպցիայի ազդեցությունը առողջապահական ծառայությունների մատուցման վրա (2020թ․ զեկույց)
Թրանսփարենսի Ինթերնեշնլը վերջին ավելի քան 25 տարիներին կոռուպցիայի դեմ պայքարող քաղաքացիական հասարակության առաջատար համաշխարհային կազմակերպությունն է: Համատեղենք մեր ջանքերը https://transparency.org կայքի միջոցով:
Սկսած 1995թ. իր առաջին հրապարակումից՝ Թրանսփարենսի Ինթերնեշնլի ամենանշանակալի հրապարակումը՝ Կոռուպցիայի ընկալման համաթիվը, դարձավ հանրային ոլորտում կոռուպցիայի վերաբերյալ համաշխարհային առաջատար ցուցիչը: Համաթիվը տալիս է կոռուպցիայի հարաբերական աստիճանի տարեկան պատկերը՝ դասակարգելով պետություններն ըստ համաթվի արժեքների: 2012 թվականին Թրանսփարենսի Ինթերնեշնլը վերանայեց համաթվի հաշվարկման համար օգտագործվող մեթոդաբանությունը, որը հնարավորություն տվեց տարի առ տարի համեմատելու համաթվի արժեքները: Լրացուցիչ տեղեկությունների համար այցելեք https://transparency.org/research/cpi.

Corruption and COVID-19 worsening democratic backsliding
Berlin, 28 January 2020 – The 2020 Corruption Perceptions Index (CPI) released today by Transparency International reveals that persistent corruption is undermining health care systems and contributing to democratic backsliding amid the COVID-19 pandemic.
Countries that perform well on the index invest more in health care, are better able to provide universal health coverage and are less likely to violate democratic norms and institutions or the rule of law.
"COVID-19 is not just a health and economic crisis. It is a corruption crisis. And one that we are currently failing to manage," Delia Ferreira Rubio, Chair of Transparency International said. "The past year has tested governments like no other in memory, and those with higher levels of corruption have been less able to meet the challenge. But even those at the top of the CPI must urgently address their role in perpetuating corruption at home and abroad."
Global highlights
The 2020 edition of the CPI ranks 180 countries and territories by their perceived levels of public sector corruption, drawing on 13 expert assessments and surveys of business executives. It uses a scale of zero (highly corrupt) to 100 (very clean).
Denmark and New Zealand top the index, with 88 points. Syria, Somalia and South Sudan come last, with 14, 12 and 12 points, respectively.
Significant changes
Since 2012, the earliest point of comparison in the current CPI methodology, 26 countries significantly improved their CPI scores, including Ecuador (39), Greece (50), Guyana (41), Myanmar (28) and South Korea (61).
Twenty-two countries significantly decreased their scores, including Bosnia & Herzegovina (35), Guatemala (25), Lebanon (25), Malawi (30), Malta (53) and Poland (56).
Nearly half of countries have been stagnant on the index for almost a decade, indicating stalled government efforts to tackle the root causes of corruption. More than two-thirds score below 50.
COVID-19
Corruption poses a critical threat to citizens’ lives and livelihoods, especially when combined with a public health emergency. Clean public sectors correlate with greater investment in health care. Uruguay, for example, has the highest CPI score in Latin America (71), invests heavily in health care and has a robust epidemiological surveillance system, which has aided its response to COVID-19 and other infectious diseases, like yellow fever and Zika.
In contrast, Bangladesh scores just 26 and invests little in health care while corruption flourishes during COVID-19, ranging from bribery in health clinics to misappropriated aid. Corruption is also pervasive in the procurement of medical supplies. Countries with higher corruption levels also tend to be the worst violators of rule of law and democratic institutions during the COVID-19 crisis. These include Philippines (34), where the response to COVID-19 has been characterised by major attacks on human rights and media freedom.
Continuing a downward trend, the United States achieves its worst score since 2012, with 67 points. In addition to alleged conflicts of interest and abuse of office at the highest level, in 2020 weak oversight of the US$1 trillion COVID-19 relief package raised serious concerns and marked a retreat from longstanding democratic norms promoting accountable government.
Recommendations
The past year highlighted integrity challenges among even the highest-scoring countries, proving that no country is free of corruption. To reduce corruption and better respond to future crises, Transparency International recommends that all governments:
- Strengthen oversight institutions to ensure resources reach those most in need. Anti-corruption authorities and oversight institutions must have sufficient funds, resources and independence to perform their duties.
- Ensure open and transparent contracting to combat wrongdoing, identify conflicts of interest and ensure fair pricing.
- Defend democracy and promote civic space to create the enabling conditions to hold governments accountable.
- Publish relevant data and guarantee access to information to ensure the public receives easy, accessible, timely and meaningful information.
Previous research by Transparency International’s Global Health programme found that corruption deprives the global health sector of US$500 billion every year.
The Ignored Pandemic: How corruption in healthcare service delivery threatens Universal Health Coverage (2019 report)
Health care corruption documented in the COVID-19 pandemic includes demands for informal payments from patients, embezzlement and theft, absenteeism, overcharging, favouritism, and manipulation of data.
The Ignored Pandemic Behind COVID-19: The impact of corruption on healthcare service delivery (2020 supplement)
Transparency International is the global civil society organisation leading the fight against corruption for more than 25 years. Join our efforts at https://transparency.org.
Since its inception in 1995, the Corruption Perceptions Index has become the leading global indicator of public sector corruption. In 2012, Transparency International revised the methodology used to construct the index to allow for comparison of scores from one year to the next. For more information, visit https://transparency.org/research/cpi.